Udruženje građevinskih inženjera Srbije – UGIS nije moglo da trpi neznanje, neodgovornost i bahatost ministara građevina i njihovih službenika, pa smo mi napisali predlog izmena zakona o planiranju i izgradnji, napisali smo 76 članova zakona.
Ovom prilikom prestavljamo vam predlog izmene zakona o planiranju i izgradnji, u delu ODRŽAVANJE OBJEKTA I OBAVEZNO OSIGURANJE OBJEKATA.
Dole pokazana fotografija pokazuje, u kakvom se stanju nalaze objekti – fasade, odnosno, pokazuje koliko je ne znanje, neodgovornost i bahatost ministara i njegovih službenika.
Slika 1 pokazuje zgradu u centru Beograda sa koje je pala fasada i povredila 3 slučajna prolaznika, jednu porodicu, dete, majku i oca.
Slika 1. Zgrada u centru Beograda sa koje je pala fasada i povredila 3 slučajna prolaznika, jednu porodicu, dete, majku i oca.
Udruženje građevinskih inženjera Srbije – UGIS, napisalo je predlog dopune zakona „Zakon o planiranju i izgradnji“ u delu ODRŽAVANJE OBJEKTA I OBAVEZNO OSIGURANJE OBJEKATA i taj predlog poslala Vladi R. Srbije i nadležnim organima i objavili ga na sajtu Privrednici Srbije www.privrednicisrbije.rs .
Naš predlog!
ODRŽAVANJE OBJEKATA
Predlažemo da se iza člana 159, dodaju novi članovi.
član 159/1.
Vlasnici objekata obavezni su da svoje objekte drže u: tehnički ispravnom, energetski efikasnom i vizuelno lepom stanju, i da vrše specijalistički preglede objekta, odnosno, da redovno vrše tekuće i investiciono održavanje objekata, i da redovno vrše specijalistički preglede objekta .
Ukoliko vlasnici objekata ne drže svoje objekte u tehnički ispravnom, energetski efikasnom i vizuelno lepom stanju, odnosno, ne vrše tekuće i investiciono održavanje objekata, ili ga ne vrše kvalitetno, ne vrše specijalističke preglede objekta, nadležni organ, koji izdaje odobrenje za gradnju, obavezan je da o trošku vlasnika objekata, angažuje preduzeće ili preduzetničku radnju, koja će uraditi posao, uz obavezu da o svojoj nameri obavesti vlasnike objekata.
Ukoliko vlasnik objekta ne plati radove, iz prethodnog stava, lokalna samouprava, grad, odnosno grad Beograd, staviti će teret na nekretninu u visini radova koji su urađeni, po principu prioriteta. Teret za neplaćene radove, može se staviti i na objekat koji već ima teret, jer je obaveza i budućeg vlasnika da održava objekat.
Arhitekta grada, svojim rešenjem, nalaže vlasnicima objekata da svoje objekte drže u tehnički ispravnom, energetski efikasnom i vizuelno lepom stanju, odnosno, da sprovedu tekuće i investicioni održavanje objekata. Određuje u kojim naseljima, koje fasade, krovovi se moraju uraditi, i rukovodi budžetom koji je predviđen ovim članom zakona.
Lokalna samouprava, grad, odnosno grad Beograd, obavezni su da obezbede sredstva za privremeno finansiranje radova iz stava dva ovo člane, u visini od 3% budžeta.
član 159/2
Pod tekućim i investicionim održavanjem zajedničkih delova objekta, podrazumeva se: stepenište, fasada, krovovi, oluci, zajedničke prostorije, instalacije, liftovi, interfona, čišćenje prostora u zgradi i oko zgrade i ono što propiše Arhitekta grada.
Vlasnici stanova i poslovnih prostora u kolektivnim zgradama, obavezni su da se organizuju i da objekat dovedu u tehnički ispravno, energetski efikasno i vizuelno lepo stanje, odnosno, obavezni su da urade investiciono i tekuće održavanje i specijalističke preglede. Ukoliko to ne urade, u roku od 6 meseci od stupanja ovog zakona na snagu, lokalna samouprava, grad, odnosno grad Beograd, obavezni su da to urade, o trošku vlasnika stanova i poslovnih prostora.
Slika 2 pokazuje objekat u Smederevu, sa koga je 11.03.2023 god pala fasada i umalo napravila pravi masakr.
Specijalistički pregled građevinskih objekata
član 159/3
Vlasnici objekata obavezni su da redovno vrše specijalističke preglede objekata u skladu sa pravilnikom koga će doneti ministarstvo građevina.
Organ koji je izdao građevinsku dozvolu obavezan je da vodi evidenciju specijalističkih pregleda građevinskih objekata u elektronskom obliku, prema pravilniku koga će doneti ministarstvo građevina i da ti nalazi budu javni, da budu objavljeni na internetu.
član 159/4
Organ koji izdaje odobrenje za gradnju, može da naredi vanredni specijalistički pregled objekta kad proceni da je to neophodno, o trošku vlasnika objekte.
Vlasnik objekta, kad samoinicijativno vrši specijalistički pregled objekta, obavezan je da pismeno, u elektronskom obliku, izvesti nadležni organ o svojoj nameri.
Komisija koja vrši specijalistički pregled objekta, obavezna je da svoj nalaz, u elektronskom obliku, dostavi nadležnom organu koji izdaje odobrenje za gradnju.
OBAVEZNO OSIGURAVANJE GRAĐEVINSKIH OBJEKATA
član 159/5
Svi vlasnici, stambenih, poslovnih i industrijskih objekata, obavezni su da svoje objekte osiguraju od štete koja nastane od požara i od posledice gašenja požara na minimalni iznos od 50% tržišne vrednosti objekta i da osiguraju štetu za treća lica, kad iz njihovih objekta požar ili vatrogasci, zbog gašenja požara, naprave štetu na pokretnoj ili nepokretnoj imovini trećem licima.
Od obaveznog osiguranja, iz stava 1 ovog člana zakona, oslobođeni su oni vlasnici objekata koji su 100% vlasnici na objektu kao celini i ako je njihov objekat dovoljno daleko da ne može ugroziti susedne objekte.
Potvrdu, da je neko oslobođen plaćanja obaveznog osiguranja, izdaje nadležni organ za izdavanje odobrenja za gradnju i nadležni protivpožarni inspektor.
član 159/6
U slučaju ako neki vlasnik objekta, nije dostupan, ili odbije da sklopi ugovor o obaveznom osiguranju svog objekta, sa ovlaštenim osiguravajućim društvom, tada je nadležni organ za izdavanje odobrenja za gradnju obavezan, da u ime vlasnika objekta i o njegovom trošku sklopi ugovor sa ovlaštenim osiguravajućim društvom, uzimajući u obzir kod koga osiguravajućeg društva su osigurani susedni objekti.
Nadležni organ za izdavanje odobrenja za gradnju stavlja teret na nekretninu u iznosu osiguranja uvećanu za kamatu i administrativne troškove, kod onih lica koji ne plate ispostavljene fakture za osiguranje objekta.
član 159/7
Osiguravajuća društva, koja se bave obaveznim osiguranjem objekata, imaju pravo da za materijalne troškove i troškove svog rada, zaračunavaju maximalno 15% od vrednosti polise, dok drugih 85 % polise moraju da izdvoje na izdvojeni račun iz koga se vrši nadoknada štete.
Kontrolu, da li osiguravajuća društva postupaju po prethodnom stavu ovog člana zakona, vrši Narodna banka Srbije i propisuje pravila, evidencije i daje uputstva.
POZIVAM!
Pozivam inženjere i tehničare Srbije, da dignu glas protiv: neznanja, neodgovornosti, bahatosti nelogičnosti i pogrešnih odluka partijski lidera. Partijski lideri postavljaju: nekompetentne, nestručne i neodgovorne političare za ministra građevina. Ovakvom odlukom oni ponižavaju inženjere i prave nemerljivu štetu građevinskoj privredi, narodu i Srbiji. Pogledajte ko su u poslednjih 20 godina bili ministri građevina: Oliver Dulić lekar, Velja Ilić tehnolog, Zorana Mihajlović ekonomista, Tomislav Momirović pravnik i Goran Vesić pravnik.
Predlažem da u javnosti pokrenemo priču, da ministar građevina mora biti građevinske struke, i da je potrebno to regulisati zakonom. Potrebno je pokrenuti građansku inicijativu, da se donese zakon koji će reći da ministar građevina mora biti građevinske struke. Arhitekte su građevinci.
Državom Srbijom vladaju pravnici i doktori, predlažem pravnicima da Ministarstvo pravde povere glumcima, a lekarima da Ministarstvo zdravlja povere sportistima, a građevinskim inženjerima da ostave Ministarstvo građevina.
POMOZI SEBI I SRBIMA I SRBIJI, PROSLEDI OVO PRIJATELJU I POZNANIKU!
Autor:
Građ. inž. Vujanović Živojin , mob: 069-155-4122